آموزش و مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

دکتر آرش کاسب آموزش و مشاوره تلفنی بیماری های سگ گربه اسب پرندگان زینتی دام بزرگ مشاوره اجرا و ساخت دامداری

مشاوره تلفنی بیماریهای سگ گربه ماهی پرندگان زینتی

دکتر آرش کاسب مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

مشاوره بیماریهای سگ گربه و حیوانات خانگی

آموزش و مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

دکتر آرش کاسب آموزش و مشاوره تلفنی بیماری های سگ گربه اسب پرندگان زینتی دام بزرگ مشاوره اجرا و ساخت دامداری

آموزش و مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

دکتر آرش کاسب
آموزش و مشاوره تلفنی بیماری های سگ گربه اسب پرندگان زینتی دام بزرگ مشاوره اجرا و ساخت دامداری
کارشناس ارشد مشاوره‏‎ای و درمانی دامپزشکی خدمات شبانه روزی مشاوره و درمانی دامپزشکی
مشاوره در مورد بیماریهای حیوانات خانگی سگ گربه پرندگان زینتی ماهیان زینتی دام و طیور و دام بزرگ بیش از 17 سال سابقه در زمینه کارشناس اماکن دامی سازمان نظام دامپزشکی کشور
مشاوره تلفنی دامپزشکی 09133688582

شسی شسی شسی شسییس

بایگانی

مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

کشتارگاه ها هنوز کانون انتقال بیماری هستند

يكشنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۸، ۱۲:۰۷ ق.ظ

از سنتی تا صنعتی، از الودگی تا مرگ!
کشتارگاه ها هنوز کانون انتقال بیماری هستند
اوایل سال 68 طرح ساماندهی کشتارگاه های دام و تبدیل واحدهای سنتی به صنعتی در دستور کار سازمان دامپزشکی کشور قرار گرفت. اگرچه اجرای این طرح طی دو دهه توانست حدود نیمی از کشتارگاه های سنتی را به صنعتی تبدیل کند اما معلق شدنش طی سالهای بعد سبب شد امروز شیوه کشتار دام در بسیاری از استانهای کشور، خود به عاملی برای تهدید سلامت شهروندان تبدیل شود.تا آنجا که حالا کارشناسان بی توجهی به مقوله بهداشت در ذبح دام وعدم ساماندهی وضعیت کشتارگاه های دام را از مهمترین عوامل شیوع انواع بیماریهای مشترک انسان و دام از جمله بیماری کشنده تب کریمه کنگوعنوان می کنند!
نویسنده: مریم احمدی
طبق اعلام سازمان دامپزشکی کشورطی سالهای اخیر منشاء 60 درصد بیماری های انسان، دام و فرآورده های دامی بوده و در حال حاضر ذبح غیربهداشتی دام درمراکز کشتار سنتی به عنوان یکی از مهمترین تهدیدات صنعت مواد غذایی کشور محسوب می شود. مسئله ای که به رغم تمام اهمیتش طی سالها با بهانه های واهی از جمله نبود منابع مالی و سرمایه گذار به قوت خود باقی مانده است.

فعالیت 260 کشتارگاه سنتی در مقابل تنها 76 کشتارگاه صنعتی که بار ذبح بیش از 13میلیون دام سبک و یک میلیون و 400 هزار دام سنگین را به دوش می کشند به روشنی تعلل چندین ساله در تبدیل کشتارگاه سنتی به صنعتی را نمایان می کند.

ان هم در شرایطی که به دلیل نبود استانداردهای بهداشتی و مشکلات فنی در کشتارگاه های سنتی از جمله اتاق پیشسرد و یخچال، پوست کنی لاشه ها روی زمین ، نبود قرنطینه مناسب ، نبود ازمایشگاه و حوضچه ضدعفونی استاندارد، فقدان چاه معدوم‌سازی دام‌های آلوده، مجزا نبودن اتاق کار کارکنان کشتارگاه با محل ذبح دام ، غیر استاندارد بودن خودروهای حمل دام و بدتر از همه عدم استفاده از سیستم فاضلاب، روزانه چندین تن گوشت الوده وارد بازار مصرف می شود! ضمن اینکه پساب حاصل از فعالیت هر کشتارگاه سنتی می تواند میلیون ها متر مکعب آب سفره های زیرزمینی راهم آلوده کند!

بهانه هایی برای بازی با سلامت

اگرچه طی سالهای اخیر در بسیاری از استانهای کشور از جمله مازندارن، اذربایجان غربی، لرستان و همدان و ... بهانه های نخ نمایی چون گرانی زمین ، نبود صرفه اقتصادی برای دولت و عدم همکاری و هماهنگی سازمان های مربوطه وهمچنین ضوابط سخت و دست و پاگیر برخی از ادارات مانند حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری برای موافقت با ساخت کشتارگاه به عنوان علل اصلی محقق نشدن طرح ساماندهی کشتارگاه های سنتی و تبدیل آنها به واحدهای صنعتی عنوان شده است اما به خوبی واضح است رفع این عوامل در مقابل شرایط فعلی که به طور جدی سلامت جامعه را مورد تهدید قرار داده ضرورت یافته و مسئولان دولت باید این مهم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

اگرچه به نظر می رسد این روزها شیوع بیماری تب کریمه کنگو سبب شده باری دیگر مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند و برای ارتقای سلامت کشتارگاه ها گامی بردارند اما تجارب گذشته نشان داده با خوابیدن غائله بیماری باری دیگر این مهم هم به دست فراموشی سپرده می شود. چندی پیش رئیس سازمان دامپزشکی کشور از استانداران و فرمانداران خواست به منظور ارتقای سلامت کشتارگاه‌ها و جلوگیری از شیوع بیماری وارد عمل شوند.

مهدی خلج با اشاره به فعال شدن شورای ساماندهی کشتارگاه ها در سراسر کشور گفت: جلوگیری از فعالیت کشتارگاه های غیرمجاز و جلوگیری از کشتار غیرمجاز در بیرون فضای کشتارگاهی و بازسازی و احداث کشتارگاه های صنعتی، از مهمترین اهداف تشکیل این شوراست! حالاباید منتظر ماند و دید تب ساماندهی کشتارگاه ها همچون سالهای قبل با پایین امدن تب بیماری فروکش می کند یا این بار قرار است مسئولان مربوطه به طور جدی و مستمر وارد عمل شوند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

مشاوره تلفنی دامپزشکی

 

 

مشاوره تلفنی دامپزشکی

 

مشاوره بیماری سگ گربه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی