آموزش و مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

دکتر آرش کاسب آموزش و مشاوره تلفنی بیماری های سگ گربه اسب پرندگان زینتی دام بزرگ مشاوره اجرا و ساخت دامداری

مشاوره تلفنی بیماریهای سگ گربه ماهی پرندگان زینتی

دکتر آرش کاسب مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

مشاوره بیماریهای سگ گربه و حیوانات خانگی

آموزش و مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

دکتر آرش کاسب آموزش و مشاوره تلفنی بیماری های سگ گربه اسب پرندگان زینتی دام بزرگ مشاوره اجرا و ساخت دامداری

آموزش و مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

دکتر آرش کاسب
آموزش و مشاوره تلفنی بیماری های سگ گربه اسب پرندگان زینتی دام بزرگ مشاوره اجرا و ساخت دامداری
کارشناس ارشد مشاوره‏‎ای و درمانی دامپزشکی خدمات شبانه روزی مشاوره و درمانی دامپزشکی
مشاوره در مورد بیماریهای حیوانات خانگی سگ گربه پرندگان زینتی ماهیان زینتی دام و طیور و دام بزرگ بیش از 17 سال سابقه در زمینه کارشناس اماکن دامی سازمان نظام دامپزشکی کشور
مشاوره تلفنی دامپزشکی 09133688582

شسی شسی شسی شسییس

بایگانی

مشاوره تلفنی دامپزشکی بیماریهای سگ گربه پرندگان زینتی حیوانات خانگی

 نگهداری معرفی گربه اسفینکس یا گربه ابوالهولی

 

 

معرفی نژادهای گربه اسفینکس Sphynx


30 شهریور, 1398
نام گربه های اسفینکس از افسانه مصری اسفینکس (Sphinx، ابولهول)، به جهت ظاهر پیچیده و ذات ظریفشان گرفته شده است. در کنار ظاهر اشرافی، بسیار بازیگوش و دوست داشتنی هستند و گاهی بیشتر شبیه سگ‌ها رفتار می‌کنند تا گربه‌ها.

ممکن است به نظر برسد که آن‌ها حیوانات خانگی فرعون ها بوده‌اند اما در واقع اصلیت کانادایی دارند.

گربه‌های اسفینکس به دلیل فقدان مو یا پشم از سایر حیوانات خانگی متمایزند، اتفاقی که در بین بسیاری از پستانداران غیر معمول است. این گربه‌ها عاشق دراز کشیدن در آفتاب و گرم کردن خود هستند. آن‌ها دوستان عالی برای بغل کردن هستند و ترجیح می‌دهند که شب‌ها با صاحبشان زیر پتو گرم شوند.

نگاه کلی
وزن: 2/5 تا 5/5 کیلوگرم

طول: 33 تا 38 سانتی‌متر، سر تا دم

پوشش: بدون مو

رنگ پوشش: سفید، سیاه، قرمز، شکلاتی، بنفش کمرنگ، راه راه و …

رنگ چشم: رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود.

طول عمر: 9 تا 15 سال

ویژگی‌های شخصیتی گربه اسفینکس
سطح علاقه به اطرافیان    زیاد
صمیمیت    زیاد
علاقه به کودکان    متوسط
علاقه به سایر حیوانات خانگی    زیاد
نیاز به تحرک    کم
بازیگوشی    زیاد
سطح انرژی    زیاد
هوش    زیاد
تمایل به ایجاد صدا    زیاد
مقدار ریزش مو    کم
تاریخچه
با اینکه آزتک‌های باستان صدها سال قبل گربه‌های بدون مو را پرورش داده بودند، گربه اسفینکسی که امروزه می‌شناسیم در واقع یک نژاد کانادایی است که نشات گرفته از جهش ژنتیکی تصادفی است که در سال 1966 و در تورتنو رخ داد و منجر به بی‌مویی می‌شد. پس از آن برخی از پرورش دهندگان به گربه‌های بدون مو علاقه پیدا کردند و تصمیم گرفتند گربه‌هایی را پرورش دهند که همواره فرزندان بدون مو تولید کنند.

تاریخچه گربه اسفینکس
این نژاد که در ابتدا به نام کانادایی بدون مو شناخته شده بود، راه خود را به آمریکا پیدا کرده و در نهایت شکل امروزی خود را پیدا کرد. گربه اسفینکس همچنان در آمریکای شمالی به عنوان یک حیوان خانگی محبوب شناخته می‌شود و در غرب اروپا نیز در حال رواج یافتن است.

نژاد اسفینکس توسط انجمن بین المللی گربه (The International Cat Association) در سال 2005 و در 2002 توسط انجمن دوستداران گربه (Cat Fanciers Association) به رسمیت شناخته شد، هرچند که استانداردهای مربوط به نژاد در همه آن‌ها کمی متفاوت است.

برخی از دفاتر ثبت گربه سانان نژاد اسفینکس را به رسمیت نمی‌شناسند، آن هم بر اساس این نظر که بی‌مویی این نژاد، نوعی ناهنجاری ژنتیکی است که می‌تواند برای سلامتی و طول عمر گربه مضر باشد.

مراقبت از گربه اسفینکس
گربه های اسفینکس وفادار و سرشار از عشق هستند و غالباً می‌توان آن‌ها را در حال دنبال کردن سرپرستان خود یا بازی با دمشان مشاهده کرد. هر چند گربه‌های اسفینکس در اکثر اوقات لم دادن را ترجیح می‌دهند، با این حال ورزشکار و بازیگوش بودن در خون آنان است، اگرچه نیاز به فعالیت زیادی ندارند.

این گربه‌ها می‌توانند ساعت‌ها خودشان را سرگرم کنند اما برخی از آن‌ها ممکن است تمایل داشته باشند که کسی در کنار آنان باشد. اگر بیشتر روز از خانه دور هستید، ممکن است بهتر باشد دو گربه اسفینکس را به سرپرستی قبول کنید. اسفینکس‌ها با دیگر حیوانات خانگی نیز کنار می‌آیند، پس می توانید با خیال راحت استراحت کنید و بدانید گربه شما با خوشحالی در کنار آنان دراز خواهد کشید.

مراقبت از گربه اسفینکس
گربه های اسفینکس عاشق بازی و جست و خیز هستند و حتی ممکن است بتوانند بازی پرت کردن و آوردن را انجام دهند. آنان اجتماعی و هوشمند هستند و به خوبی به تکنیک‌های تقویت مثبت پاسخ می‌دهند.

با وجود ظاهر بدون مویی که گربه‌های اسفینکس دارند، نظافت بخش مهمی از مراقبت از آنان است. از آنجا که گربه های اسفینکس هیچ خزی برای جذب چربی های بدن خود ندارند، پوست آن‌ها، برای حفظ تعادل چربی، جلوگیری از بروز مشکلات پوستی و ایجاد لکه‌های چرب روی وسایل خانه، باید مرتباً تمیز شود. باید او را حداقل یک بار در هفته به حمام ببرید تا چربی و روغن انباشته شده پاک شود. در پروسه حمام باید بین تمام چین و چروک‌های بدنشان را تمیز کنید.

برخلاف تصور رایج، گربه های اسفینکس نیز می‌توانند واکنش آلرژیک در افراد دارای حساسیت ایجاد کنند. آن‌ها ممکن است بی مو به نظر برسند اما این گربه‌ها در واقع پوششی از موهای بسیار نازک دارند. هر چند پزشکان، گربه اسفینکس را به عنوان راهکاری برای دوستداران گربه که فقط به موی حیوانات، و نه به شوره یا چربی بدن آن‌ها، حساسیت دارند پیشنهاد می‌کنند.

مشکلات بهداشتی رایج
مانند دیگر حیوانات خانگی، همیشه از پرورش دهنده بخواهید برای گربه اسفینکس خود ضمانت سلامتی ارائه دهد. هنگامی که گربه های اسفینکس به طور مسئولانه پرورش داده شوند، معمولا آینده سالمی در انتظارشان خواهد بود .

گربه های اسفینکس به دلیل بی مو بودن، در برابر آفتاب حساس هستند زیرا هیچ گونه خز خاصی برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه UV مضر ندارند. بنابراین نباید مدت زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند چرا که مانند انسان، می‌توانند دچار آفتاب سوختگی شوند. به همین دلیل، این گربه‌ها باید درون خانه نگه داری شوند و یا زمانی که بیرون هستند به دقت تحت نظارت قرار گیرند.

علاوه بر مشکلات پوستی، برخی از موارد شایع‌تر عبارتند از:

بزرگ شدن قلب هیپرتروفیک (Hypertrophic cardiomyopathy)، یک بیماری شایع قلب است که باعث ضخیم شدن عضلات قبل خواهد شد.
بیماری پریودنتال (Periodontal) یا اختلالات لثه
میوپاتی ارثی (Hereditary myopathy)، ضعف عمومی عضله
برای جلوگیری از مشکلات سلامتی مرتبط با پوست و لثه، گربه های اسفینکس باید به طور منظم پیرایش و تمیز شوند. حمام‌های هفتگی و مسواک زدن تأثیرات شگفتی در جلوگیری از مشکلات سلامتی گربه اسفینکس خواهد داشت.

رژیم غذایی و تغذیه
گربه های اسفینکس عاشق غذا هستند! آن‌ها هر چیزی که جلویشان بگذارید می‌خورند اما این بدان معنا نیست که نباید توجه زیادی به تغذیه آن‌ها کرد.

این نژاد دارای متابولیسم بالا و سیستم هاضمه حساسی هستند، بنابراین وعده‌های غذایی کوچک در فواصل منظم در طول روز برایشان ایده آل است. غذا دادن به این صورت مانع از عدم علاقه این گربه‌ها به وعده‌های غذاییشان نیز می‌شود.

غذای خشک گربه دندان‌های گربه را تمیز کرده و از سلامت لثه محافظت می‌کند، اما مطمئن شوید که گربه بعد از غذا مقدار زیادی آب برای نوشیدن دارد تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. جویدنی‌های مخصوص گربه را نیز می‌توان در فروشگاه‌های وسایل مخصوص حیوانات خانگی پیدا کرد که در جهت سالم نگه داشتن لثه‌های گربه به خوبی عمل می‌کنند.

گربه اسفینکس

 

 

 


برخی از دارندگان گربه اسفینکس رژیم غذایی خام را برایشان انتخاب می‌کنند و فواید سلامتی بسیاری برای آن عنوان می‌کنند. کارشناسان، رژیم چرخشی از ماهی‌های خام مثل تن و ساردین به علاوه غذای خشک و غذای تر کنسرو شده گربه را توصیه می‌کنند.

نقاط قوت
اسفینکس یک نژاد دوست داشتنی، بازیگوش و وفادار است.
اکثر اسفینکس‌ها با سایر گربه‌ها و سگ‌ها به خوبی همراه و دوست می‌شوند.
افرادی که موهای گربه یا گربه‌هایی با ریزش مو را دوست ندارند، ممکن است این نژاد بدون مو را ترجیح دهند.
نقاط ضعف
به دلیل بی مویی مستعد آفتاب سوختگی است و نمی‌تواند سرما را تحمل کند.
این نژاد مستعد ابتلا به بزرگ شدن قلب و همچنین مشکلات پوستی و دندانی است.
گالری تصویر گربه اسفینکسگالری تصویر گربه اسفینکسگالری تصویر گربه اسفینکس

مشاوره تلفنی دامپزشکی

مشاوره بیماری سگ گربه

 

مشاوره تلفنی دامپزشکی

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی